Zaobstarali ste si krásnu drevenú, či laminátovú podlahu a chcete, aby vydržala čo najdlhšie ako nová? Prečítajte si niekoľko   odporúčaní, ako postupovať pri jej čistení a nechajte sa inšpirovať našimi radami, ako predĺžiť jej životnosť.

Aby bola podlaha „vo forme“ aj dlhé roky po inštalácii, je potrebné venovať jej pozornosť priebežne a dávať jej to, čo potrebuje. Dať jej starostlivosť. Odvďačí sa Vám reprezentatívnym vzhľadom a eleganciou i po mnohých rokoch používania.

Ako teda správne ošetrovať drevené podlahy?

VŠEOBECNÉ ZÁSADY

  • Klimatické podmienky v miestnosti.

Dôležité je zamedziť zbytočnému kontaktu podlahy s vodou. Pokiaľ dôjde k rozliatiu tekutiny na parkety, je potrebné čím skôr podlahu dosucha vyutierať. Zabránite tak vniknutiu vody cez povrchové póry a prípadné špáry v parketách hlbšie dovnútra. Dlhodobým pôsobením tekutiny na parkety dochádza k ich sčernaniu a to najskôr len na hranách a postupne na celej postihmutej ploche. Je potrebné vyhýbať sa aj častému umývaniu drevenej podlahy mokrou handrou, alebo mopom. V prípade havarijnych stavov, ako sú napr. tečúce radiátory, alebo klimatizácia, nevhodné polievanie kvetov, alebo povodne, môže dojsť až k vydutiu parkiet.

PARKETY , TEPLOTA  A VLHKOSŤ VZDUCHU

Drevo je prírodný produkt. Je preto potrebné uvedomiť si, že pre dlhú životnosť drevených parkiet a ich dokonalý vzhľad je potrebné dodržiavať určité podmienky. Pre domáce dreviny z nášho klimatického pásma je optimálna teplota 19 až 22  °C, relatívna vlhkosť ovzdušia 50 až 65%.
Pokiaľ sa teplota a vlhkosť v priestore, kde sú parkety umiestnené,  od tohto optimálneho stavu značne odchyľujú, môže dochádzať k rozmerovým zmenám parkiet, k ich deformáciam, ktoré sa navonok prejavujú ako zosýchanie alebo vydúvanie parkiet.

Ak vlhkosť ovzdušia v miestnosti klesne pod  40 až 45%, klesne aj vlhkosť parkiet niekedy až pod 5%. Dôsledkom toho je, že každá parketa sa po šírke zmenší o 0,1  až 0,2 mm v závislosti od druhu použitého dreva a šírky parketovej lamely. Podlaha zosychá, medzi jednotlivými parketami sa vytvárajú škáry – medzery. Tento jav sa najčastejšie objavuje v zimnom vykurovacom období, v bytoch vykurovaných radiátormi alebo podlahovým vykurovaním. Tento proces je vratný. Znamená to, že po skončení vykurovacieho obdobia sa parkety väčšinou vrátia na pôvodnú vlhkosť a medzery sa stratia.  Niekedy sa u drevín citlivých na vlhkosť ako je buk , medzery nezacelia. Zamedziť rozsúšaniu parkiet je možné dodržiavaním optimálnej klímy. V bytoch, kde sa pravidelne býva, kde sa varí, perie, polievajú sa kvety, pravidelne sa vetrá, je udržanie ideálneho stavu jednuduchšie. Odporúča sa tiež kúpiť zvlhčovače, ktoré Vám pomôžu zabezpečiť správnu klímu v bytoch.

 

  • Bežná údržba drevenej podlahy / parkiet

Pri bežnej údržbe podláh platia pri nej dve základné pravidlá: Udržiavať podlahy bez nečistôt a namáčať ich čo najmenej!
Prach, piesok či kamienky z topánok by mohli podlahu poškriabať. Preto je dôležitá rohožka pri vstupných dverách, v ideálnom prípade jedna rohožka predo dvermi a jedna z vnútornej strany. Pravidelné odstraňovanie prachu – vysávanie alebo zametanie by malo byť bežnou súčasťou údržby Vašej podlahy. Podľa potreby ( odporúčame cca raz za týždeň ) je dobré utrieť podlahu dobre vyžmýkanou handrou. Podlahu zbytočne nenamáčajte (najmä dreviny citlivé na zmeny vlhkosti, ako napr. buk a jaseň by mohli reagovať zmenami farby, alebo by mohli napučať).
Univerzálne čistiace prostriedky pri čistení drevenej podlahy radšej nepoužívajte – podlahu vysušujú a poškodzujú, navyše môžu spôsobiť vyplavenie lepidla zo spojov. Do vody pridajte prostriedok špeciálne určený na ten-ktorý typ podlahy podľa jej povrchovej úpravy – s nimi povrch podlahy nielen vyčistíte, ale zároveň aj ošetríte a tým úpredĺžite ich životnosť. Neriedenými prostriedkami sa dá dokonca odstrániť väčšina odolných škvŕn.

  • Odstraňovanie škvŕn z drevenej podlahy

Ako sme už uviedli vyššie, väčšinu bežných škvŕn a šmuhy od topánok odstránite koncentrovaným čističom použivaným pri bežnej údržbe. Pokiaľ sa Vám škvrnu nepodarí odstrániť, môžete vyskúšať nasledovné prostriedky:

  1. Šmuhy od topánok, zaschnuté zvyšky čokolády alebo mastnoty, olej, krém na topánky, alebo sadze z drevenej podlahy odstránite technickým benzínom.
  2. Stopy od rúžu, tušu a fixiek dokážete z podlahy dostať liehom zmiešaným s vodou v pomere 1:1.
  3. Zvyšky vosku, alebo žuvačky zmrazte kockami ľadu v igelitovom sáčku a následne odstráňte mechanicky.
  4. Pri všetkých týchto postupoch postupujte nanajvýš opatrne, aby ste nepoškodili povrchová úpravu podlahy.
  5. V prípade olejovaných parkiet je väčšinou potrebné pretretie postihnutého miesta ošetrujúci olejom.
  • Pravidelná údržba – ošetrenie polischom

Drevenú podlahu najskôr očistie obvyklým spôsobom. Na vyčistenú podlahu rovnomerne naneste tenkú vrstvu nezriedeného parketového polischu. Odporúčame používať špeciálnu utierku s parketovým mopom. Behom schnutia (cca 20 min.) nestúpajte na podlahu. Dodržiavajte oporúčania a postupy výrobcu, uvedené na obale polischu. Periodicita ošetrenia podlahy polishom závisí na intenzite namáhania podlahy – obvykle raz za štvrť roka, až raz ročnne. Použitím polischu docielite vyššiu odolnosť v odere a tým aj dlhšiu životnosť laku.

POZOR! Používajte polisch, ktorý doporučuje výrobca laku, pretože niektoré polische vytváraju vrstvu, ktorá sa nedá opatovne prelakovať. Tieto podlahy musia byť potom pri renovácii parkiet obrúsené až na drevo, predtým než na ne môže byť nanesená nová vrstva laku.
Pri olejovaných podlahách namiesto polischu použite ošetrovací olej.
UPOZORNENIE: Ošetrenie polischom sa môže robiť najskôr 1 mesiac po nalakovaní parkiet.

Niekoľko rád na záver

Na nožičky stoličiek, stolov, skríň, či na kreslá Vám odporúčame nalepiť filcové podložky. Predídete tak škrabancom na podlahe. Na namáhané miesta, ako napr. priestor pod pracovnou stoličkou pri počítači, použite špeciálnu priehľadnú podložku.
Nechoďte doma v topánkach na ihličkových podpätkoch. Najmä v mäkších drevinách ihličky zanechajú výrazné stopy
Aj Vaši domáci miláčikovia majú vplyv na vzhľad Vašej podlahy. Nenechávajte ich pazúriky nezastrihnuté. Predídete tak škrabancom a ryhám.
Pred vstupom do interiéru odporúčame uložiť hrubé a jemné čistiace zóny – zabrania prenosu nečistôt a vlhkosti z vonkajšich priestorov.
Neklaďte na drevenú podlahu koberce s gumenou spodnou stranou a nepriedušné rohožky
Prechody z priestorov kde hrozí riziko prieniku vody ( kúpelne, práčovne, balkóny ), alebo z priestorov so zvýšenou vlhkosťou ( napr. sauny ), treba oddeliť a utesniť silikónovým tmelom., alebo prahom.
V okruhu cca 0,75 m okolo krbu, alebo iného vyhrievacieho telesa odporúčame použiť dlaždice – iskry z kachlí alebo z krbu a sálavé teplo môžu parkety poškodiť.

Tipy na predĺženie životnosti laminátovej podlahy:

Laminátová podlaha patrí k najodolnejším podlahovým krytinám vôbec. Prakticky vôbec nedochádza k oderu a opotrebovaniu. Jej hlavnou výhodou oproti kobercovým krytinám alebo dreveným parketám, je, že sa dá veľmi ľahko čistiť, je ideálna pre alergikov a je veľmi hygienická.
I tu Vám však dáme niekoľko rád, ako Vašu laminátovú podlahu chrániť, aby i po desaťročia vyzerala ako nová.

Škvrny:
S Vašou laminátovou podlahou môžete zostať úplne kľudný. I také znečistenie, ako škvrny od červeného vína, laku na nechty, či oleja, odstránite vlhkou handrou. Škrabancom na laminátovej podlahe treba predchádzať filcovými alebo gumovými rohožami. Kancelárske stoličky by mali byť vybavené kolieskami podľa DIN 68131 [Označenie W].

Otlačené miesta:

Na laminátovej podlahe ani ťažký nábytok nezanechá otlačené miesta. Aj tu sa dá škrabancom predchádzať pomocou plstených či gumových rohožiek. Pri sťahovaní a aranžovaní nábytku odporúčame nábytok na miesto posúvania zdvíhať, čím predídete poškodeniu laminátovej podlahy.

Svetelná citlivosť:
Ďalšia výhoda laminátových podláh oproti dreveným je farebná stálosť- ani pôsoením svetla nemenia odtieä- parketa časom stmavne.

Popol z cigariet:
Laminátové podlahy sú odolné aj voči “ horúcim nehodám“, ako napríklad spadnutá cigareta.Podlahy sú žiaruvzdorné.

V prípade akýchkoľvek otázok, alebo v prípade záujmu o naše služby píšte na   info@renovacia-parkiet.eu , alebo volajte 0905831659.